Danish Superliga
Runde 27

Alka Superliga

Mesterskabspil
#KVUTMFMIP
1F.C. København261970571064
2Brøndby IF261574522352
3Lyngby Boldklub261169252339
4SønderjyskE261097303239
5FC Midtjylland261088442938
6FC Nordsjælland26989414135
Gruppespil - Pulje 1
#KVUTMFMIP
1Randers FC269611263233
2AC Horsens267811294529
3OB267712263228
4Esbjerg fB265912284824
Europa playoff
Alka Superliga playoff
Gruppespil - Pulje 2
#KVUTMFMIP
1AaB269611283833
2Silkeborg IF267910314630
3AGF266713334025
4Viborg FF266713294025
Europa playoff
Alka Superliga playoff

Sæson i tal

Topscorer
Teemu Pukki
BIF
16
Mål
Stimer
Sejre i træk
3
Kampe med scoring i træk
5
Clean sheets i træk
2
Mål per kamp
2,6

Månedens spiller

Jakub Sylvestr

Position
Angriber
Mål
5
Rygnummer
11

Det nostalgiske hjørne

Andres Oper

Husker du.. Andres Oper?

Andres Oper fra AaB action, bagerst i billedet ser holdkammeraten Ståle Solbakken til. 1999.

2003: Statsminister Anders Fogh Rasmussen på klubbesøg

Den daværende statsminister besøgte i 2003 Brøndby IF i deres succesfulde sæson.

Henrik 'Store' Larsen nåede 144 Superligakampe

Henrik 'Store' Larsen i kamp for FCK

EM-helten Henrik 'Store' Larsen nåede 144 superliga-kampe for henholdsvis Lyngby BK og F.C. København i perioden 1991-1998.