Danish Superliga

Kampprogram 2019/20 - Runde 1-26

3F Superligakampprogrammet for R1-R26 i den kommende sæson er klar!

3F Superliga-sæsonen 2019/20 sparkes i gang i weekenden 12-15. juli 2019. Første spillerunde byder blandt andet på opgørene mellem de nykårede sølv- og bronzevindere (FC Midtjylland - Esbjerg fB), samt 5. pladsen og Guldvinderen (OB - F.C. København).

De to oprykkere bliver budt velkommen tilbage til 3F Superligaen med opgørene Lyngby Boldklub - AaB og Brøndby IF - Silkeborg IF.

De to Københavner Derbys ligger i runderne 12 og 18. Når det første af de opgøre ligger relativt sent skyldes det, at de to klubber spiller i hver sin UEFA-kvalifikation hvor de forskellige spilledatoer gør at de ikke kan matches i de indledende runder af turneringen. I runderne 12 og 18 er der lagt op til andre spændende lokalopgør i rækken hvor 12. runde ligner ”det perfekte geografiske match” for alle 14 klubber.

Grundspillet har 20 spillerunder i efteråret 2019 og seks spændende runder i starten af foråret 2020, hvor der som hidtil ventes hård kamp om både adgangen til Mesterskabsspillet for klubberne og det bedst mulige udgangspunkt for Gruppespillet. Især sidstnævnte forventes at kunne blive dramatisk, da der ekstraordinært rykker tre klubber ned fra 3F Superligaen. Det vil blive de to 4’ere efter afslutningen af gruppespillet (efter 32. spillerunde) samt den sammenlagte taber i kampene mellem de to 3’ere efter gruppespillet.

 

De præcise kamptidspunkter for de første runder af grundspillet forventes at komme på plads indenfor to uger.

 

Runde 1

 

 

 

Fredag

12.07.19

19.00

FCM

-

EfB

Søndag

14.07.19

12.00

SJE

-

RFC

 

 

14.00

ACH

-

FCN

 

 

14.00

LBK

-

AaB

 

 

16.00

OB

-

FCK

 

 

18.00

BIF

-

SIF

Mandag

15.07.19

19.00

HOB

-

AGF

 

Runde 2

 

 

 

 

 

Fredag

19.07.19

19.00

FCK

-

AGF

Søndag

21.07.19

12.00

SIF

-

ACH

 

 

14.00

EfB

-

HOB

 

 

14.00

AaB

-

SJE

 

 

16.00

RFC

-

BIF

 

 

18.00

FCM

-

FCN

Mandag

22.07.19

19.00

OB

-

LBK

 

Runde 3:

Brøndby IF − OB

AaB − Silkeborg IF

AC Horsens − F.C. København

FC Nordsjælland − Esbjerg fB

AGF − FC Midtjylland

Hobro IK − Randers FC

Lyngby BK − SønderjyskE

 

Runde 4:

SønderjyskE − F.C. København

FC Midtjylland − AaB

Brøndby IF − AC Horsens

Randers FC − FC Nordsjælland

Esbjerg fB − OB

Lyngby BK − AGF

Silkeborg IF − Hobro IK

 

Runde 5:

F.C. København − Lyngby BK

SønderjyskE − AGF

AaB − Esbjerg fB

OB − Randers FC

AC Horsens − FC Midtjylland

FC Nordsjælland − Silkeborg IF

Hobro IK − Brøndby IF

 

Runde 6:

FC Midtjylland − Hobro IK

Brøndby IF − AaB

Randers FC − F.C. København

FC Nordsjælland − OB

AGF − AC Horsens

Esbjerg fB − Lyngby BK

Silkeborg IF – SønderjyskE

 

Runde 7:

F.C. København − FC Nordsjælland

SønderjyskE − FC Midtjylland

Brøndby IF − AGF

AC Horsens − AaB

Hobro IK − OB

Esbjerg fB − Silkeborg IF

Lyngby BK − Randers FC

 

Runde 8:

FC Midtjylland − Brøndby IF

AaB − F.C. København

Randers FC − Silkeborg IF

OB − SønderjyskE

AC Horsens − Lyngby BK

FC Nordsjælland − Hobro IK

AGF − Esbjerg fB

 

Runde 9:

SønderjyskE − AC Horsens

Brøndby IF − FC Nordsjælland

AGF − AaB

Hobro IK − F.C. København

Esbjerg fB − Randers FC

Lyngby BK − FC Midtjylland

Silkeborg IF − OB

 

Runde 10:

F.C. København − FC Midtjylland

Randers FC − AC Horsens

OB − AGF

FC Nordsjælland − AaB

Hobro IK − SønderjyskE

Esbjerg fB − Brøndby IF

Silkeborg IF − Lyngby BK

 

Runde 11:

F.C. København − Silkeborg IF

SønderjyskE − Brøndby IF

FC Midtjylland − OB

AaB − Randers FC

AC Horsens − Esbjerg fB

AGF − FC Nordsjælland

Lyngby BK − Hobro IK

 

Runde 12:

Brøndby IF − F.C. København

Randers FC − AGF

OB − AC Horsens

FC Nordsjælland − Lyngby BK

Hobro IK − AaB

Esbjerg fB − SønderjyskE

Silkeborg IF − FC Midtjylland

 

Runde 13:

F.C. København – Esbjerg fB

SønderjyskE − FC Nordsjælland

FC Midtjylland − Randers FC

AaB – OB

AC Horsens – Hobro IK

AGF – Silkeborg IF

Lyngby BK − Brøndby IF

 

Runde 14:

SønderjyskE − AaB

Brøndby IF − Randers FC

OB − FC Nordsjælland

AGF − F.C. København

Hobro IK − Silkeborg IF

Esbjerg fB − FC Midtjylland

Lyngby BK − AC Horsens

 

Runde 15:

F.C. København − SønderjyskE

AaB − FC Midtjylland

Randers FC − Lyngby BK

OB − Hobro IK

FC Nordsjælland − AGF

Esbjerg fB − AC Horsens

Silkeborg IF − Brøndby IF

 

Runde 16:

FC Midtjylland − F.C. København

Brøndby IF − Esbjerg fB

Randers FC − AaB

AC Horsens − Silkeborg IF

AGF − SønderjyskE

Hobro IK − FC Nordsjælland

Lyngby BK − OB

 

Runde 17:

F.C. København − Hobro IK

SønderjyskE − Lyngby BK

AaB − AC Horsens

OB − FC Midtjylland

FC Nordsjælland − Randers FC

AGF − Brøndby IF

Silkeborg IF − Esbjerg fB

 

Runde 18:

F.C. København − Brøndby IF

FC Midtjylland − Silkeborg IF

AaB − Hobro IK

Randers FC − SønderjyskE

AC Horsens − OB

Esbjerg fB − AGF

Lyngby BK − FC Nordsjælland

 

Runde 19:

SønderjyskE – Esbjerg fB

Brøndby IF − FC Midtjylland

OB – AaB

FC Nordsjælland − F.C. København

AGF – Lyngby BK

Hobro IK − AC Horsens

Silkeborg IF − Randers FC

 

Runde 20:

F.C. København − OB

FC Midtjylland − AGF

Brøndby IF − Hobro IK

AaB − FC Nordsjælland

Randers FC − Esbjerg fB

AC Horsens − SønderjyskE

Lyngby BK − Silkeborg IF

 

Vinterpause

 

Runde 21:

SønderjyskE − Hobro IK

FC Midtjylland − Lyngby BK

OB − Brøndby IF

FC Nordsjælland − AC Horsens

AGF − Randers FC

Esbjerg fB − F.C. København

Silkeborg IF − AaB

 

Runde 22:

AaB − Brøndby IF

Randers FC − OB

AC Horsens − AGF

FC Nordsjælland − SønderjyskE

Hobro IK − FC Midtjylland

Lyngby BK − Esbjerg fB

Silkeborg IF − F.C. København

 

Runde 23:

F.C. København − AaB

FC Midtjylland − SønderjyskE

Brøndby IF − Lyngby BK

OB − Silkeborg IF

AC Horsens − Randers FC

AGF − Hobro IK

Esbjerg fB − FC Nordsjælland

 

Runde 24:

F.C. København − AC Horsens

SønderjyskE − OB

AaB − Lyngby BK

Randers FC − FC Midtjylland

FC Nordsjælland − Brøndby IF

Hobro IK − Esbjerg fB

Silkeborg IF − AGF

 

Runde 25:

FC Midtjylland − AC Horsens

Brøndby IF − SønderjyskE

Randers FC − Hobro IK

AGF − OB

Esbjerg fB − AaB

Lyngby BK − F.C. København

Silkeborg IF − FC Nordsjælland

 

Runde 26:

F.C. København − Randers FC

SønderjyskE – Silkeborg IF

AaB – AGF

OB – Esbjerg fB

AC Horsens − Brøndby IF

FC Nordsjælland − FC Midtjylland

Hobro IK − Lyngby BK

 

Udgivet
05/06/2019